Forum Forum uczestników rekolekcji III ONŻ w Tarnowie Strona Główna Forum uczestników rekolekcji III ONŻ w Tarnowie
"Pamięć i Tożsamość" - OŻK 2006


Komentarze liturgiczne i wezwania modlitwy powszechnej
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum uczestników rekolekcji III ONŻ w Tarnowie Strona Główna -> Liturgia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
KP19
Adept



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Targ

 PostWysłany: Pią 16:58, 05 Sty 2007    Temat postu: Komentarze liturgiczne i wezwania modlitwy powszechnej Back to top

Z racji tego, że obiecałem Gripexowi umieszczanie na tym forum komentarzy liturgicznych i wezwań modlitwy powszechnej na każdą niedzielę i uroczystość roku C zakładam ten temat. Kilka dni przed daną niedzielę czy uroczystością dodam komentarze. Wszystkie komentarze są pisane przeze mnie (jak będzie inaczej to to zaznaczę). Pisałem je na potrzeby portalu liturgicznego [link widoczny dla zalogowanych], dlatego też z komentarzy tych można korzystać tj. odczytywać je w swoich parafiach, ale nie można ich nigdzie kopiować, umieszczać na innych stronach, publikować bez mojej zgody. Serdecznie zachęcam do korzystania z tych komentarzy, a jeszcze bardziej zachęcam do tego, abyście sami zadali sobie trud dogłębnego zapoznania się z liturgią dnia i napisaniem do niej komentarzy.

Umieszczam także pierwsze komentarze i wezwania modlitwy powszechnej:


Uroczystość Objawienia Pańskiego – 6 stycznia

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Przeżywamy w dniu dzisiejszym Uroczystość Objawienia Pańskiego, tradycyjnie nazywaną Świętem Trzech Króli. Wspominamy dzień, kiedy to Mędrcy przybywający ze Wschodu oddali pokłon nowonarodzonemu Dziecięciu oraz ofiarowali mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Jednakże jest to także dzień, w którym Chrystus objawił światu swoją potęgę i chwałę, która rozbłysła niczym betlejemska gwiazda nad całym światem.
Oświeceni chwałą Pana, przystąpmy do ołtarza – żłobka Pańskiego i niczym Trzej Królowie oddajmy Mu pokłon i złóżmy przed Nim swoje dary.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Chrystus Pan objawia swoją chwałę przede wszystkim w Słowie, które do nas kieruje. Dlatego wsłuchując się w słowa dzisiejszych perykop odnajdźmy przesłanie, które Pan kieruje bezpośrednio do nas. A Pan dziś mówi nam o swojej chwale, jaka zajaśniała nad całym Izraelem. W Drugim czytaniu słyszymy, że zostaliśmy obdarzeni łaską, dzięki której wszyscy jesteśmy uczestnikami zbawienia. Słowa Ewangelii wg św. Mateusza, mówią nam o hołdzie oddanym przez Trzech Mędrców, a także o podstępnym Herodzie. Niech każdy z nas odnajdzie myśl, która szczególnie go poruszy, a tym samym przenikanie Jego serce.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
„Weszli do domu, [...] upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę.” Wpatrując się w postacie Trzech Mędrców wyruszmy w procesji z darami do ołtarza i oddając pokłon, złóżmy na nim nasze dary, z którymi przybyliśmy na tę Najświętszą Ucztę.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Przybywając do kościoła – betlejemskiej stajenki, spotkaliśmy tam nowonarodzone Dziecię, które objawiło przed nami swą moc i potęgę. Wyjdźmy więc na spotkanie braci i głośmy im Dobrą Nowinę. A z naszych twarzy niech promienieje Boża chwała, jaką otrzymaliśmy od Chrystusa eucharystycznego.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Chryste, któremu pokłon oddali Mędrcy ze Wschodu, prosimy Cię za Kościół, aby wzrastał w świętości otoczony Twoją chwałą.

2. Chryste, któremu pokłon oddali Mędrcy ze Wschodu, prosimy Cię za rządzących państwami, aby na Wzór Mędrców uniżyli się przed Tobą.

3. Chryste, któremu pokłon oddali Mędrcy ze Wschodu, prosimy Cię za ludzi bezrobotnych, aby znaleźli pracę potrzebną im do materialnego utrzymania rodziny.

4. Chryste, któremu pokłon oddali Mędrcy ze Wschodu, prosimy Cię za naszych bliskich zmarłych, aby otoczeni Twoją chwałą weszli do Królestwa Bożego.

5. Chryste, któremu pokłon oddali Mędrcy ze Wschodu, prosimy Cię za nas samych, abyśmy przybyli do Twojej stajenki oddać Ci pokłon.


Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
KP19
Adept



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Targ

 PostWysłany: Sob 21:14, 06 Sty 2007    Temat postu: Back to top

Niedziela po 6 stycznia - Święto Chrztu Pańskiego

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
W dniu dzisiejszym zakończymy Okres Bożego Narodzenia, rozpoczynając pierwszy, krótszy Okres Zwykły. Świętem, które w liturgii dopełnia Misterium Wcielenia Słowa, stał się dzień Chrztu Pańskiego. W tym dniu Chrystus także kończy okres życia ukrytego i wychodzi do ludzi, aby nauczać, i szerzyć Dobrą Nowinę.
Święto Chrztu Pańskiego w Kościele Zachodnim jest obchodzone dopiero od 1955 roku, a dopiero od roku 1969 obchodzi się je w niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego.
Wsłuchując się w teksty liturgii dzisiejszego święta, dostrzeżmy przede wszystkim jaką miłością i chwałą obdarzył Bóg Swego Syna. „Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie” – odezwał się głos z nieba a Duch jak gołębica zstąpił na Niego. Dlatego dzisiaj wspominając Chrzest Pański przypomnijmy sobie także nasz własny chrzest, na którym staliśmy się Dziećmi Bożymi i otwórzmy nasze serce na zstępująca z nieba Bożą miłość.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Wsłuchując się w teksty liturgii w dniu dzisiejszym możemy dostrzec objawienie się Trójcy Świętej. Chrystus Sługa, w którym Bóg ma upodobanie, o czym mówi nam Izajasz w pierwszym czytaniu przystępuje do Chrztu, którego udziela Mu Jan. Kiedy Chrystus się modlił otworzyło się niebo, a Duch spoczął na Nim i namaścił Go, o czym czytamy w Dziejach Apostolskich. Jednakże pełnia tego Objawienia dokonała się w słowach Boga Ojca, który mówiąc: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie” potwierdził Boską naturę Syna Człowieczego.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Przystąpmy dziś do chrystusowego chrztu Ducha, który oczyści nasze serce, abyśmy godnie mogli uczestniczyć w tej Najświętszej Uczcie. Przyjdźmy jednak z naszymi darami: dobrymi uczynkami, słowami i myślami i złóżmy je na ołtarzu. Chleb zaś i wino złożone z wielu ziaren pszenicznych i wielu gron winnych, mocą Ducha Świętego zbiorą nasze wszystkie prośby i intencje w jedno, a uświęcone staną się Ciałem i Krwią Chrystusa uobecniając Objawienie Trójcy.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Umocnieni przyjętym Ciałem Chrystusa i namaszczeni Duchem Świętym wyjdźmy z religijnego ukrycia i wraz z Chrystusem zacznijmy głosić Dobrą Nowinę o Bożej miłości.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Boże Ojcze, który umiłowałeś Swego Syna, modlimy się za Kościół święty, aby nieustannie głosił Dobrą Nowinę całemu światu.

2. Boże Ojcze, który umiłowałeś Swego Syna, modlimy się za narody świata, aby żyły w chrystusowym pokoju i miłości.

3. Boże Ojcze, który umiłowałeś Swego Syna, modlimy się za grzeszników, aby przez chrzest Twego Syna na nowo odkryli wartość i łaskę swego Chrztu.

4. Boże Ojcze, który umiłowałeś Swego Syna, modlimy się za chorych i cierpiących, aby w swoim cierpieniu umieli odkryć Twoją ojcowską miłość i jej się podporządkowali.

5. Boże Ojcze, który umiłowałeś Swego Syna, modlimy się za wszystkich zmarłych, aby zostali ogarnięci Twoją ojcowską miłością i włączeni do Twego Królestwa.

6. Boże Ojcze, który umiłowałeś Swego Syna, modlimy się za uczestników tej Świętej Ofiary, aby w swoim własnym chrzcie odkryli, że są Twoimi umiłowanymi synami i córkami.


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
KP19
Adept



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Targ

 PostWysłany: Pią 23:38, 12 Sty 2007    Temat postu: Back to top

II Niedziela Zwykła
KOMENTARZ NA ROZPOCZĘCIE LITURGII
Przeżywając II Niedzielę Okresu Zwykłego pragniemy skupić naszą uwagę na Jezusie Chrystusie, który w Kanie Galilejskiej dokonuje swego pierwszego cudu, o czym powiedzą nam dzisiejsze teksty liturgii.
"Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie" – słowa te wypowiedziane przez Maryję ukazują nam także drugi temat liturgii, jakim jest bezwzględna ufność w moc Bożych czynów, jaką wykazała się Maryja. Ona, Matka Chrystusa staje się Matką całego Kościoła, który miłuje Chrystusa przez realizowanie powołań danych nam jako dary od Ducha. Kościół, Oblubienica Chrystusa przez pełne zaufania trwanie w Bożej miłości ciągle poszukuje swego Oblubieńca, pragnąc trwać z Nim w pełnej komunii.
Dlatego też, uczestnicząc w tej Najświętszej Uczcie „uczyńmy wszystko, cokolwiek powie nam” Kościół i w tej ufności przystąpmy do eucharystycznej Komunii z Jezusem Chrystusem.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Liturgia Słowa dzisiejszego dnia ukazuje nam Oblubienice Chrystusa – Maryję i Kościół; które przez ufność doświadczają spełnienia się wielkich cudów. Św. Jan ukazuje nam pierwszy cud Chrystusa, który zamienia na weselu w Kanie Galilejskiej wodę w wino. W lekcji zaś usłyszymy o nieustannym poszukiwaniu Oblubieńca przez Jerozolimę, tj. Kościół. Drugie czytanie ukazuje nam dary Ducha Świętego. Wypełniając je realizujemy swoje powołanie, powołanie do świętości.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Do ołtarza zanosimy w procesji dary chleba i wina. Na ołtarzu mocą Ducha Świętego uobecnią one największy cud Boży, jakim jest transsubstancjacja tj. zamiana chleba i wino w Ciało i Krew Chrystusa. Na wzór Maryi, pełni ufności w dokonywający się cud zanieśmy do ołtarza także dary naszego serca oczekując ich uświęcenia.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Chrystus Pan przychodząc do naszego serca, nakazuje nam nieustanne głoszenie Dobrej Nowiny. Dlatego też wyjdźmy do naszych rodzin, bliskich i znajomych ukazując im swoim życiem Bożą miłość.

WEZWANIA MODLITWY POWSZECHNEJ
1. Módlmy się za Ojca Świętego N. , aby pełen ufności głosił Dobrą Nowinę o zbawieniu.
2. Módlmy się za państwa uwikłane w kłopoty gospodarcze, aby prowadziły swoją politykę gospodarczą wg moralności chrześcijańskiej.
3. Módlmy się za alkoholików, aby odkryli że nadużywanie alkoholu niszczy zdrowie i godność ludzką.
4. Módlmy się za chorych i cierpiących, aby ufni w cud wyleczenia nieustannie prosili Maryję
o wstawiennictwo.
5. Módlmy się za zmarłych, aby wraz aniołami i wszystkimi świętymi mogli wyśpiewać Bogu niebiańską pieśń dziękczynienia.
6. Módlmy się za nas samych, abyśmy umocnieni Pokarmem Niebieskim nieustannie dążyli do realizacji swojego powołanie do świętości.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
KP19
Adept



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Targ

 PostWysłany: Sob 22:36, 20 Sty 2007    Temat postu: Back to top

III Niedziela Zwykła

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Święta Matka Kościół - Mistyczne Ciało Chrystusa zaprasza nas dzisiaj do celebrowania niedzielnej eucharystii w celu oddania wszelkiej czci i chwały Bogu Ojcu, przez Chrystusa, w jedności Ducha Świętego. W tej Najświętszej Ofierze pragniemy zawrzeć wszystkie sprawy minionego tygodnia, równocześnie błagając o Boże błogosławieństwo na czas III tygodnia zwykłego, który dzisiaj rozpoczynamy.
Chrystus w dzisiejszej liturgii pragnie ukazać nam dwa wymiary Swego Misterium – tajemnice Słowa oraz Ciała. Słowo Boże, które przez wszystkie pokolenia było spisywane a przede wszystkim głoszone ludowi Bożemu, zawsze się wypełnia. Staje się Słowem Wcielonym w Chrystusie Jezusie, tworząc wspólnotę ludzi zgromadzonych wokół stołu Słowa oraz stołu Ciała. Słowo to dzisiaj także się wypełni w tej Najświętszej Ofierze, kiedy to wpierw będziemy Go słuchali, a potem przyjmiemy Słowo Wcielone tj. Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
W Liturgię dzisiejszego dnia najlepiej wprowadzą nas słowa św. Jana od Krzyża:„Od kiedy Bóg dał nam swego Syna, który jest Jego jedynym Słowem, przez to jedno Słowo powiedział nam wszystko naraz i nie ma już nic więcej do powiedzenia”. Otwórzmy się na działanie Wcielonego Słowa Bożego.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
W przeżywaniu eucharystycznej Tajemnicy Pańskiej szczególnie ważne jest wsłuchanie się w Słowo Boże. W dniu dzisiejszym jeszcze szczególniej otwórzmy nasze serca na Jego działanie i usłyszmy wołanie Nehemiasza: „Ten dzień jest poświęcony Bogu waszemu, Panu. Nie bądźcie smutni i nie płaczcie!” Radujmy się, gdyż dzisiaj słowa Pisma wypełniły się w Jezusie Chrystusie, o czym zapewnia nas ewangelista Łukasz. Dzisiaj Słowo się wypełniło, a my przez posłuszeństwo Słowu Bożemu stajemy się członkami Kościoła tj. Mistycznego Ciała Chrystusa. Niech Słowo Boże przeniknie nasze serca i umysły i stanie się w nich Słowem Wcielonym.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
„Podobnie jak jedno jest ciało, choć składa się z wielu członków, a wszystkie członki ciała, mimo iż są liczne, stanowią jedno ciało, tak też jest i z Chrystusem.” Również Chleb i Wino, postacie które mocą Ducha Świętego staną się Ciałem i Krwią naszego Pana, Jezusa Chrystusa z wielu części się składają. Wiele jest ziaren pszenicznych i wiele owoców winnego krzewu, jednakże przede wszystkim wiele jest intencji, spraw i darów, które Bogu powierzamy w tej Najświętszej Uczcie. Dlatego teraz złóżmy je na ołtarzu błagając Boga, aby zesłał swego Ducha dla uświęcenia ich i cudownego przemienienia prowadzącego do uobecnienia się realnego Ciała Chrystusa.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
„Dziś spełniły się te słowa Pisma, któreście słyszeli”. Umocnieni Słowem Pańskim, uobecnionym w Ofierze Ciała i Krwi Chrystusa twórzmy Jego Ciało, wykonując to do czego zostaliśmy powołani.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Jezu Chryste, prosimy Cię za jeden święty Kościół Katolicki, aby wzrastał w świętości tworząc Twoje Mistyczne Ciało.

2. Jezu Chryste, prosimy Cię za papieża N., biskupów, kapłanów i diakonów, aby wsłuchując się w Twe słowo nieustannie zmierzali do osiągnięcia doskonałości.

3. Jezu Chryste, prosimy Cię za wydawnictwa katolickie, aby przez wydawanie książek religijnych docierały z Twoim Słowem do jak największej rzeszy ludzi.

4. Jezu Chryste, prosimy Cię za ludzi głuchych, aby umieli dostrzec Twoje Wcielone Słowo, mimo iż nie mogą Go usłyszeć.

5. Jezu Chryste, prosimy Cię za naszych bliskich zmarłych, aby Słowo, które ich prowadziło w czasie ziemskiej pielgrzymki doprowadziło ich do niebiańskiej chwały.

6. Jezu Chryste, prosimy Cię za uczestników tej świętej liturgii, aby przez wypełnianie swego powołania kształtowali Twe Mistyczne Ciało.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
KP19
Adept



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Targ

 PostWysłany: Nie 12:45, 21 Sty 2007    Temat postu: Back to top

Wiele osób ma problemy z pisaniem komentarzy. Najczęściej problemy te wynikają z braku wiedzy nt jak się pisze komentarze. Jak powinny one wyglądać. Co mają zawierać itp. Kiedyś dla potrzeb diakonii liturgicznej mojej parafii usiadłem nad tym problemem i opracowałem taki tekst: "Jak pisać poszczgólne komentarze?" Daję teraz do niego link ufając, że może komuś pomóc przy pisaniu komentarzy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Nie 1:02, 04 Lut 2007    Temat postu: Back to top

IV Niedziela Zwykła

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Przychodząc do kościoła w IV Niedzielę Zwykłą pragniemy podziękować Bogu za miniony tydzień, równocześnie prosząc Go o błogosławieństwo i
potrzebne łaski na ten nadchodzący.
Teksty dzisiejszej liturgii winny wzbudzić u nas zadumę, nad tym jak odpowiadam Bogu na Jego nieskończoną miłość. On, Bóg wszechmogący w tej nieskończonej miłości, „zanim ukształtował cię w łonie matki, znał cię i poświęcił cię, nim przyszedłeś na świat, ustanowił cię prorokiem dla narodów”. Słowa te, które jeszcze raz usłyszymy w pierwszym czytanie nie odnoszą się jedynie do Proroka Jeremiasza, ale do mnie. To ja mam być prorokiem, który umocniony wielkimi darami Boga: wiarą, nadzieją, a przede wszystkim miłością; ma głosić śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. To jest moje zadanie, moje powołanie.
Módlmy się o siły do wypełnienia tego zadania, aby w dniu ostatecznym nie okazało się, że Jezus Chrystus nie był mile widziany w swojej ojczyźnie, tj. w domu mego serca.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Jezus Chrystus przychodzi do nas w Sowim Słowie. Pragnie abyśmy otworzywszy swoje serca i umysły na Słowo, przyjęli Go do własnego domu. Chrystus dzisiaj pragnie nam ukazać rolę proroka, który musi zmierzyć się z wieloma trudnościami w głoszeniu Bożego Słowa. Chrystus jednak zapewnie nas, że jeśli będziemy wierzyć, jeśli będziemy mieli nadzieję oraz jeśli będzie w nas żyła Boża miłość, to wtedy żadni wrogowie nie zdołają nas zwyciężyć, gdyż Pan jest z nami, aby nas ochraniać.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
„Bracia: Starajcie się o większe dary: a ja wam wskażę drogę jeszcze doskonalszą.” Idąc drogą Chrystusa złóżmy na ołtarzu doskonałe dary naszych serc. Dobre uczynki, miłe słowa przyjaźni, nasze ofiary i cierpienia. Jeśli zaś nasze dary są dalekie od doskonałości to także przynieśmy je do ołtarza prosząc, aby Bóg mocą Swego Ducha uświęcił je i przemienił, tak jak przemienia Chleb w Ciało, a Wino w Krew Jezusa Chrystusa, naszego miłującego Pana i Zbawiciela.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
„On przeszedłszy pośród nich oddalił się.” My także nie zważając na cierpienia i prześladowania tych, którzy boją się Bożej prawdy i miłości, niestrudzenie idźmy dalej drogą, którą wskazał nam Chrystus i wypełniajmy swoje powołanie do proroctwa.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Chryste, Najwyższy Proroku, prosimy Cię za Papieża N., biskupów i kapłanów, aby niestrudzenie głosili Dobrą Nowinę o zbawieniu.

2. Chryste, Najwyższy Proroku, prosimy Cię za kraje, gdzie prześladuje się Twoich wyznawców, aby w imię wzajemnej miłości nauczyły się tolerancji religijnej.

3. Chryste, Najwyższy Proroku, prosimy Cię za tych, którzy odeszli od Kościoła, aby natrafili na proroka Twojej miłości, który z powrotem sprowadzi ich na właściwą drogę.

4. Chryste, Najwyższy Proroku, prosimy Cię za wszystkich zmarłych, aby dostąpili wiecznej nagrody za ufne dążenie Twoją drogą w czasie ziemskiej pielgrzymki.

5. Chryste, Najwyższy Proroku, prosimy Cię za nas samych, abyśmy zawsze umieli obdarzyć Cię miłością pełną wiary i nadziei.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
LITURGIA.org.pl


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Gripex dnia Nie 1:06, 04 Lut 2007, w całości zmieniany 1 raz
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Nie 1:04, 04 Lut 2007    Temat postu: Back to top

V Niedziela Zwykła

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Zgromadziliśmy się w świątyni Pańskiej, aby podziękować Bogu za wszelkie dobrodziejstwa, które na nas spłynęły w minionym tygodniu. Pragniemy także przepraszać Pana za wszelkie zło, jakiego się dopuściliśmy, a także błagamy Go, aby udzielił nam swego błogosławieństwa na czas V Tygodnia Zwykłego.
Dzisiaj Chrystus ukazuje nam, że każdy człowiek jest grzeszny i nie zasługuje na wszystkie dary jakie otrzymuje od Boga. Ten jednak w swojej miłości lituje się nad człowiekiem i powołuje Go do głoszenia Dobrej Nowiny całemu światu. W tym apostolstwie nie będziemy sami, gdyż zawsze będzie nam towarzyszyła łaska Boża.
Oczyszczeni z wszelkiego zła przystąpmy pełni wiary do ołtarza Pańskiego i zanieśmy do naszego Ojca swoje modlitwy i błagania. Zaś na głos chrystusowego wezwania do świętości powiedzmy: „Oto ja, poślij mnie”!

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA

W dzisiejszej liturgii słowa usłyszymy wezwanie do pójścia za Chrystusem i głoszenia Jego Ewangelii. Każdy z nas winien mimo swej grzeszności odpowiedzieć Mu: „Oto ja, poślij mnie”. Tak uczynił Izajasza, św. Paweł oraz Apostołowie. Niech towarzysząca nam łaska Pana, poprowadzi nas drogą, którą przygotował dla nas Chrystus.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Przygotowując się do Liturgii Eucharystycznej zanieśmy do ołtarza nasze dary chleba i wina. Pamiętajmy także, że na ołtarzach własnych serc winniśmy złożyć dary miłości, pokoju, cierpienia i dobra, aby Bóg mocą swego Ducha je uświęcił. My zaś wdzięczni Bogu za Jego wielkie czyny, wołajmy wraz z Serafinami: „Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów.”

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Umocnieni przyjęciem Najświętszego Sakramentu wypełniajmy z wielką gorliwością apostolskie powołanie. Pamiętajmy, że w każdej chwili jest z nami łaska Boża, która doda nam sił i odwagi w głoszeniu Ewangelii.

MODLITWA POWSZECHNA

1. Módlmy się za Kościół święty, aby nieustannie niósł na cały świat orędzie zbawienia.

2. Módlmy się za państwa przeżywające kłopoty gospodarcze, aby ich przywódcy przyjąwszy dar mądrości właściwie nimi kierowali.

3. Módlmy się za ludzi uzależnionych, aby otworzyli się na łaskę chrystusowego nawrócenia.

4. Módlmy się za zmarłych, aby weszli do Królestwa Niebieskiego.

5. Módlmy się za naszą wspólnotę parafialną, aby każdy z nas umiał powiedzieć Chrystusowi: „Oto ja, poślij mnie!”

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
LITURGIA.org.pl


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
KP19
Adept



Dołączył: 04 Sty 2007
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Targ

 PostWysłany: Sob 13:26, 10 Lut 2007    Temat postu: Back to top

VI Niedziela Zwykła

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
W imię Jezusa Chrystusa gromadzimy się w Jego dniu w świątyni, aby przeżyć VI Niedzielę Zwykłą wraz z Bogiem. Pragniemy Mu ofiarować wszystkie wydarzenia minionego tygodnia począwszy od tych radosnych, kończąc na tym co nas smuciło, a nawet przynosiło cierpienie.
Bóg zaś pragnie nam ofiarować dar bezcenny: Swojego Syna, Jezusa Chrystusa, którego męka, śmierć i zmartwychwstanie, sakramentalnie uobecnią się na ołtarzu. My zaś będziemy mogli przyjąć Jego i Ciało i Krew, wchodząc w niebiańską komunię miłości.
Bóg także kieruje do nas swoje Słowo. Dzisiaj przede wszystkim mówi nam, że winniśmy pokładać ufność tylko w Nim, wcześniej stając się ubogimi i głodującymi, gdyż wtedy uzyskamy błogosławieństwo, które nas nasyci i nakarmi.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Chrystus realnie objawia się nam w Swoim Słowie. Poprzez uważne słuchanie i otworzenie serca na to Słowo możemy wejść w komunię duchową z przychodzącym Chrystusem, który dzisiaj nakazuje nam pokładać ufność w Panu, stać się biednymi i głodnymi a także bezgranicznie wierzyć w Jego zmartwychwstanie. Tylko wtedy otrzymawszy Boże błogosławieństwo staniemy się szczęśliwymi.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
W procesji z darami zanosimy na ołtarz Pana dary chleba i wina, które cudowną mocą Ducha Świętego zmienią się na Ciało i Krew naszego Pana i Zbawiciela. Włączmy się także i my w tę procesję ofiarując Panu wszystkie intencje z jakimi przyszliśmy na tę Najświętszą Ucztę.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Chrystus Pan przychodząc do naszych serc pod postacią Chleba i Wina pragnie nas nieustannie wspierać w głoszeniu Dobrej Nowiny. Dlatego z tym chrystusowym błogosławieństwem idźmy do naszych obowiązków, nieustannie świadcząc o Bożej miłości.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Jezu Chryste, zmartwychwstały Zbawicielu, prosimy Cię, obdarz zdrowiem i potrzebnymi siłami naszego Papieża N.

2. Jezu Chryste, zmartwychwstały Zbawicielu, prosimy Cię, opiekuj się państwami zagrożonymi gospodarczo.

3. Jezu Chryste, zmartwychwstały Zbawicielu, prosimy Cię, ześlij Ducha Mądrości na wszystkich zdających egzaminy.

4. Jezu Chryste, zmartwychwstały Zbawicielu, prosimy Cię, daj siłę chorym, potrzebną do wytrwałego znoszenia cierpienia.

5. Jezu Chryste, zmartwychwstały Zbawicielu, prosimy Cię, daj życie wieczne naszym bliskim zmarłym.

6. Jezu Chryste, zmartwychwstały Zbawicielu, prosimy Cię, wspomagaj nas nieustannie w trudach dążenia do Królestwa Niebieskiego.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Anecia
Uczestnik



Dołączył: 15 Lut 2007
Posty: 110
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

 PostWysłany: Sob 15:37, 17 Lut 2007    Temat postu: Back to top

Co do pisania komentarzy, to jeśli ktoś ma z tym trudności lub chciałby zobaczyć jak to inni robią, to zapraszam na stronę "Wieczernika" - Pisma formacyjnego Ruchu Światło- Życie: [link widoczny dla zalogowanych] A tak przy okazji bardzo polecam to pisemko:) Warto je sobie zaprenumerować! Smile

Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Czw 16:46, 01 Mar 2007    Temat postu: Back to top

I Niedziela Wielkiego Postu

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Środą Popielcową rozpoczęliśmy przeżywanie okresu Wielkiego Postu. W dniu dzisiejszym Chrystus gromadzi nas przy swoim ołtarzu, abyśmy w modlitewnej zadumie rozpoczęli I tydzień zmagań z grzechem, prowadzących do nawrócenia.
Liturgia dzisiejszego dnia ukazuje nam postawę, jaką winniśmy przyjąć w czasie Wielkiego Postu. Postawę, która gwarantuje nam realizacje wielkopostnych postanowień, a przede wszystkim, która należycie przygotuje nas do przeżywania Świąt Wielkiej Nocy. Chrystus poszcząc na pustyni przeciwstawił się kuszeniu szatana, gdyż wierzył w słuszność misji z jaką Go posłał Bóg Ojciec na ziemię. Liturgia ukazuje nam dzisiaj także jeszcze dwa wyznania wiary. Jedno starotestamentalne, wypowiedziane przez Mojżesza, drugie zaś nowotestamentalne, które wyrzekł św. Paweł, Apostoł.
Przyjmijmy także i my postawę szczerej wiary, aby łaski płynące z tej Najświętszej Ofiary poprowadziły nas do nawrócenia.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Liturgia Słowa dzisiejszego dnia w sposób szczególny eksponuje nam postawę ufności wobec Bożego Słowa i Jego Objawienia. Mojżesz wyznaje wiarę Narodu Wybranego. Św. Paweł wyznaje wiarę Narodu Nowego Przymierza; wiarę prowadzącą do usprawiedliwienia i zbawienia. W Ewangelii zaś św. Łukasz ukazuje nam zmagania Chrystusa z szatańskimi pokusami. Chrystus z tej batalii wychodzi zwycięsko, gdyż pozostaje ufny wobec Bożej woli, która prowadzi Go przez uniżenie w krzyżu do wywyższenia w zmartwychwstaniu.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Pełni wiary w cud przemiany dokonywający się na ołtarzu, zanosimy do niego dary chleba i wina, które mocą Bożą staną się Ciałem i Krwią Chrystusa. Pamiętajmy jednak, że w tej procesji każdy z nas winien zanieść swój osobisty dar. Dlatego też włączmy się w nią, przez złożenie na chrystusowym ołtarzu naszych postanowień wielkopostnych.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Posileni Chleb Życia wyznawajmy naszymi czynami wiarę w Jezusa Chrystusa, która poprowadzi nas do zbawienia.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Chryste, który oparłeś się kuszeniu szatana, obdarzaj zdrowiem i potrzebnymi łaskami naszego Pasterza, Ojca Świętego N.

2. Chryste, który oparłeś się kuszeniu szatana, wspieraj nieustannie lekarzy, pielęgniarki i wszystkie osoby pomagające chorym.

3. Chryste, który oparłeś się kuszeniu szatana, daj siłę i wytrwałość osobą walczącym z uzależnieniami.

4. Chryste, który oparłeś się kuszeniu szatana, zmiłuj się nad naszymi bliskimi zmarłymi.

5. Chryste, który oparłeś się kuszeniu szatana, obdarz nas, uczestników tej Najświętszej Ofiary łaską pokuty i nawrócenia.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Sob 20:45, 03 Mar 2007    Temat postu: Back to top

II Niedziela Wielkiego Postu

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII

Przychodząc w dniu dzisiejszym do kościoła, zdajemy sobie sprawę, że już minął tydzień naszego przygotowania do Świąt Wielkanocnych. Jednakże przede wszystkim minął tydzień, w którym to mieliśmy realizować postanowienia, z tym najważniejszym postanowieniem nawrócenia, prowadzącego do świętości. Dzisiaj możemy podsumować ten tydzień zadając sobie pytanie czy wykorzystałem go, czy też zmarnowałem? Jednak Chrystus już teraz po raz kolejny okazuje nam swoje miłosierdzie, zachęcając do wykorzystania kolejnego tygodnia – II Tygodnia Wielkiego Postu. Ten czas nawrócenia i pracy nad sobą zacznijmy od pobożnego uczestnictwa w świętym zgromadzeniu eucharystycznym.
Chrystus Pan w dniu dzisiejszym nade wszystko pragnie nam ukazać swoje chwalebne Ciało, które lśni Jego miłością. W słowach św. Pawła zachęca nad do gorliwej pracy nad sobą, aby nasze dusze upodobniły się do zmartwychwstałego i przemienionego Ciała Chrystusa. Niech lśnią Bożą chwałą. Tak jak i Bóg zawarł przymierze z Abrahamem, który złożył ofiarę pochłoniętą przez Boży ogień, tak i dzisiaj Pan spala nasze ofiary duchowe, pragnąc je przemienić w swoją nieskończoną łaskę, którą wylewa na człowieka w swoim błogosławieństwie.
Przystąpmy więc do ołtarza Pańskiego, pragnąc złożyć na nim nasze intencje z którymi przyszliśmy na Mszę, aby dobry Bóg otoczył je, a także nas samych swoją nieskończoną chwałą.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Bóg objawia się człowiekowi w swoim Słowie. Dzisiaj także w tej świętej liturgii możemy doświadczyć Boga, który pragnie do nas mówić i nawoływać nas do zmiany naszego życia. Za przykładem Abrahama winniśmy zawrzeć z Bogiem przymierze, które poprowadzi nas do naszej ojczyzny, którą jest niebo, co usłyszymy w II czytaniu. W Ewangelii zaś zostanie nam przedstawiony opis Przemienienia Pańskiego, w czasie którego to Apostołowie mogli zobaczyć chwalebne Ciało Chrystusa. Wsłuchajmy się w Słowo Boże, starając się przenieść je na konkretne działania w naszym życiu, aby nasze dusze lśniły Bożym pięknem, dobrem i prawdą.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Na ołtarzu za kilka chwil dokona się niezwykłe wydarzenie. Rzeczywistość ziemska spotka się z niebiańską. Materia chleba i wina, stanie się chwalebnym Ciałem i Krwią Chrystusa. I choć jest to dla nas niezrozumiała tajemnica, to jednak ufnie przystępujemy do ołtarza. Dlatego już teraz wyznajmy tę wiarę w cud eucharystyczny poprzez złożenie na ołtarzu swoich darów, z którymi przyszliśmy na Mszę św. Zaś dary chleba i wina, które są niesione do ołtarza, niech staną się widzialnym znakiem naszej ofiary duchowej.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Chrystus Pan posilił nas swoim Słowem, a nade wszystko swoim Ciałem i Krwią, dając nam siły do głoszenia dobrej Nowiny o zbawieniu. Niech nasze życie będzie prawdziwym świadectwem, że Jezus Chrystus jest Panem i Zbawicielem świata.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Módlmy się za jeden, święty Kościół powszechny, aby zawsze promieniał chrystusową chwałą.

2. Módlmy się za sprawujących władzę, aby zawsze w swoich decyzjach kierowali się Bożą prawdą.

3. Módlmy się za chorych i cierpiących, aby w krzyżu Chrystusa dopatrywali się sensu swego cierpienia.

4. Módlmy się zmarłych z naszych rodzin, aby doświadczyli niebiańskiej chwały.

5. Módlmy się za nas, uczestników tej świętej liturgii, abyśmy pamiętali, że naszą ojczyzną jest niebo.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Nie 0:18, 11 Mar 2007    Temat postu: Back to top

III Niedziela Wielkiego Postu

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII

Wchodząc w III tydzień Wielkiego Postu uświadamiamy sobie, że jesteśmy na półmetku tych duchowych rekolekcji. Pragnijmy zatem dzisiaj pochylić się w Eucharystii nad motywem naszego grzechu.
W liturgii słowa zostanie nam dzisiaj zarysowany obraz powołania Mojżesza. „Jestem, który jestem” wezwie Go do wyprowadzenia narodu wybranego z niewoli Egipskiej. Bóg da Izraelowi wybawienie z ucisków. Jednakże Izrael szemrał przeciwko Bogu. Nie wiedział, że pił z duchowej skały jaką jest Chrystus, o czym zapewnia nas św. Paweł w drugim czytaniu. Ewangelia zaś nawołuje nas do nawrócenia, abyśmy nie umarli. I znów Bóg daje nam nadzieję, że możemy się podnieść z naszych upadków i grzechów.
Dlatego też z sercem skruszonym prośmy Pana, aby się nad nami zmiłował w swej łaskawości i nie pozwolił nam umrzeć na wieki. Nawracajmy się.... do tego nawołuje nas dzisiaj Chrystus.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Słowo Boże przenika nasze serca do głębi. Dzisiaj Bóg pragnie w nasze serca i umysły wlać myśl, która winna nas skłonić do pokuty i nawrócenia. Winniśmy uświadomić sobie naszą grzeszność i pić z ze skały duchowej, którą jest Chrystus, o czym usłyszymy w II czytaniu. Dzięki temu możemy zyskać odpuszczenie win, gdyż wg zapewnień I czytania, Bóg nigdy nie opuści swojego ludu wybranego, Kościoła świętego. Dlatego też nawracajmy się, abyśmy nie pomarli... Niech Słowa Chrystusa przenikną do głębi nasze serca.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Przygotowanie darów winno nas skłonić do refleksji nad dokonywającym się cudem Eucharystii. Chleb, który zaniesiony do ołtarza spocznie w dłoniach kapłana, przez uświęcającą moc stanie się Ciałem Chrystusa. Kielich wina, który także w tej procesji z darami niesiemy do ołtarza, po słowach konsekracji będzie Kielichem nowego i wiecznego przymierza we Krwi Chrystusa. A czy moje słabości, grzechy, zaniedbania, nałogi też zostaną przemienione i jak śnieg wybieleją? Ufni w możliwość tego cudu zanieśmy nasze intencje i prośby na chrystusowy ołtarz.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Chrystus Pan przychodząc pod postaciami Eucharystycznymi i w swoim Słowie do naszego ciała umocnił nas do realizacji postanowień wielkopostnych. Dlatego też nawróćmy się z naszych grzechów, wad i nałogów, abyśmy nie zginęli na wieki.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Módlmy się za naszą Matkę, Kościół, aby otoczyła grzeszników chrystusową miłością, dającą nawrócenie.

2. Módlmy się za naszą Ojczyznę, aby rozwijała się moralnie i ekonomicznie.

3. Módlmy się za grzeszników, aby skorzystali z sakramentu spowiedzi i dostąpili łaski nawrócenia.

4. Módlmy się za ludzi uzależnionych od wszelkich używek, aby zrozumieli, że w Chrystusie odnajdą upragnioną wolność.

5. Módlmy się wszystkich zmarłych, aby zyskali odpuszczenie win i dostąpili chwały nieba.

6. Módlmy się za uczestników tej świętej liturgii, abyśmy w okresie Wielkiego Postu nawrócili się i szli w życiu tylko za Chrystusem.


Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Sob 21:24, 17 Mar 2007    Temat postu: Back to top

IV Niedziela Wielkiego Postu

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII


IV Niedziela Wielkiego Postu, nazywana laetare, jest niedzielą radości. (Dlatego też kapłan(i) sprawuje(ą) Mszę w ornacie koloru różowego.) Radość ta wypływa z uświadomienia sobie miłosiernej miłości Boga Ojca, który wychodzi na spotkanie grzesznego syna. Otwiera przed nim swe ramiona i ze łzami w oczach przyjmuje go na powrót do swego domu.

Liturgia tej niedzieli ukaże nam Boga przebaczającego, który zawsze wystawia ucztę miłości dla swojego skruszonego syna, który przez konfesjonał i płynące z niego przebaczenie pragnie zasiąść przy chrystusowym ołtarzu. To właśnie dzięki Chrystusowi dokonało się wszelkie pojednanie i wybaczenie. A my możemy usłyszeć głos Ojca: „będziemy ucztować i bawić się, ponieważ ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się”.
Przychodząc na Eucharystię pragniemy ucztować wraz z Chrystusem. Módlmy się więc gorąco o łaskę skupienia i radości, gdyż Eucharystia jest sakramentem radości i Bożej miłości – wymagającej miłości.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Kościół zastawiając stół słowa na dzień dzisiejszy pragniemy nam przede wszystkim ukazać obraz miłosiernego i przebaczającego Boga Ojca. Ojca, który jest wymagający, ale zarazem niezwykle miłosierny. Ojciec ten zawsze wychodzi na spotkanie zagubionego syna. Otwierając przed nim swe ramiona przyciska go do piersi i wyprawia dla niego ucztę, bo syn choć był umarły, znów ożył. I tak Izraelici spożywali Paschę, którą Jezus Chrystus zamienił na swoją ucztę – Eucharystię.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
„Zabiorę się i pójdę do mego ojca”. My także dzisiaj przychodzimy do Ojca niebieskiego ze swoimi darami, intencjami i postanowieniami, które zawieramy w symbolach chleba i wina, które niesiemy do chrystusowego ołtarza. Kapłan sprawujący Mszę św. w osobie Chrystusa z wyciągniętymi rękami oczekuje tych darów, aby przez słowa konsekracji, mocą Ducha Świętego dokonać cudownej przemiany. W ten sposób Bóg daje człowiekowi największy dar swej miłości.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Jezus Chrystus przyszedł do naszych serc pod postaciami Chleba i Wina. Niech ten sakramentalny dar Boga umocni nas w realizowaniu wielkopostnych postanowień, a radość płynąca ze spotkania z Chrystusem niech promienieje na naszych obliczach.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Miłosierny Ojcze, prosimy Cię za papieża, biskupów i kapłanów, aby umocnieni Twoim błogosławieństwem gorliwie głosili Ewangelię.

2. Miłosierny Ojcze, prosimy Cię za rządzących państwami, aby oświeceni Twoim Słowem tworzyli Państwa Boże.

3. Miłosierny Ojcze, prosimy Cię za rodzeństwa, aby zawsze trwała w nich miłość, a nie zazdrość i nienawiść.

4. Miłosierny Ojcze, prosimy Cię za bezdomnych, aby dobrzy ludzie wyszli im na spotkanie z wyciągniętymi rękoma, otwierając im bramy swych domów.

5. Miłosierny Ojcze, prosimy Cię za naszych bliskich zmarłych, aby w Twoim miłosierdziu doznali odpuszczenia grzechów i zasiedli wraz z Tobą do wiecznej uczty niebieskiej.

6. Miłosierny Ojcze, prosimy Cię za uczestników tej świętej liturgii, aby umocnieni Twoim Słowem i Ciałem Chrystusa, gorliwie wypełniali swoje wielkopostne postanowienia.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Nie 1:31, 25 Mar 2007    Temat postu: Back to top

V Niedziela Wielkiego Postu


KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Liturgia V Niedzieli Wielkiego Postu zbliża nas bezpośrednio do przeżywania Męki i Śmierci Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Mówi o tym
także znak zasłoniętych krzyży, które zostaną odsłonięte dopiero w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek.
Liturgia tej Niedzieli ukazuje nam Boga wybaczającego i wyzwalającego człowieka z pod sideł grzechu i zła. Dlatego też, śmiało możemy powiedzieć, że w dniu dzisiejszym nie tylko bliższy staje się nam obraz umierającego Chrystusa, ale także zmartwychwstającego, przynoszącego nam wyzwolenie i pokój.
Na wzór kobiety cudzołożnej stańmy przed Panem w prawdzie, a mimo naszej grzeszności usłyszymy słowa: „Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz”.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
W czasie liturgii Bóg kieruje do nas swoje słowo przez proroków, apostołów a przede wszystkim przez Ewangelistów, którzy pod natchnieniem Ducha Świętego opisali życie i nauczanie Chrystusa. I tak dzisiaj Bóg przemawia do nas przez proroka Izajasza, który obiecuje nowe wyzwolenie. Św. Paweł w Liście do Filipian zapewnia nas, że przez upodobnienie do śmierci Chrystusa dojdziemy do powstania z martwych. Zaś św. Jan Ewangelista ukazuje nam Chrystusa, który nie potępia cudzołożnej kobiety, lecz daje jej wyzwolenie.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Do ołtarza Pańskiego zbliża się procesja z darami, w której niesiemy chleb i wino, które cudowną mocą Ducha Świętego staną się za chwilę Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. Włączmy się w to przygotowanie darów, przez złożenie na ołtarzu naszych postanowień wielkopostnych i intencji mszalnych, a także przez gorliwą modlitwę i śpiew.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
W czasie liturgii spotkaliśmy się realnie z Chrystusem w Jego Słowie i Ciele, który przyjęliśmy w czasie Komunii Świętej. Umocnieni tymi Darami idźmy do naszych codziennych obowiązków, ciągle pamiętając o dzisiejszym wezwaniu Chrystusa: „nie grzesz więcej”.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Módlmy się za wszystkich ochrzczonych, aby należycie wykorzystali wielkopostny czas nawrócenia i poprawy postępowania.

2. Módlmy się za Ojca Świętego N., aby niestrudzenie nawoływał do otwierania Chrystusowi drzwi naszych serc.

3. Módlmy się za spowiedników i rekolekcjonistów, aby z łaską Bożą, siali ziarno miłosiernej miłości Chrystusa wśród grzeszników.

4. Módlmy się za narody świata, aby wszystkie konflikty rozwiązywały pokojowo.

5. Módlmy się wszystkich zmarłych, aby dobry Bóg przyjął ich do swojego Królestwa.

6. Módlmy się za nas samych, abyśmy usłyszeli słowa Chrystusa: „Idź, a od tej chwili już nie grzesz”; i je wcielili w swoje życie.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Sob 23:40, 31 Mar 2007    Temat postu: Back to top

Niedziela palmowa Męki Pańskiej

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII

Dzisiejsza niedziela rozpoczyna ostatni tydzień Wielkiego Postu tzw. Wielki Tydzień. Od dzisiaj w szczególny sposób będziemy rozważać tajemnicę Męki i Śmierci Chrystusa, przygotowując się do Dnia Krzyża, jakim jest Wielki Piątek. Jednakże już dzisiaj łączymy się z Chrystusem cierpiącym.
Na początku liturgii zostaną pobłogosławione palmy, symboliczny znak wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Szczególne znaczenie w dniu dzisiejszym ma także Liturgia Słowa, z kulminacyjnym momentem – czytaniem Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa wg św. Łukasza. Cała liturgia w dniu
dzisiejszym podkreśla aspekt ofiary, jaką złożył Jezus Chrystus, który uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej.
Wiedząc, że Eucharystią uobecnia Zbawcze czyny Chrystusa, a więc Jego Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie, już dzisiaj w Komunii św. złączmy się z cierpiącym Chrystusem w ofierze miłości, jaką złożył na drzewie hańby dla zbawienia całego świata.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Liturgia Słowa Niedzieli Palmowej koncentruje się na opisie Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa. W tym roku usłyszymy opis Męki sporządzony przez św. Łukasza. Pierwsze czytanie z księgi proroka Izajasza przedstawia nam obraz Sługi Pańskiego, który poddał swój grzbiet bijącym, a policzki swoje rwącym Mu brodę. Podobnie drugie czytanie z Listu św. Pawła Apostoła do Filipian, stawia przed naszymi oczami Chrystusa Sługę, który uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej, której opis usłyszmy w czasie Ewangelii.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Liturgia Eucharystyczna rozpoczyna się procesją z darami, w której wspólnota Kościoła składa dary chleba i wina, które mocą Ducha Świętego staną się Ciałem i Krwią naszego Pana i Zbawiciela, w ten sposób uobecniając Jego zbawcze Misterium Paschalne. Na ołtarzu każdy z nas winien złożyć swój dar dziękczynienia, modlitwy czy przeproszenia, w ten sposób łącząc się z Chrystusem, ofiarującym swoje życie dla zbawienia świata.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Przyjmując Ciało Chrystusa i Jego Słowo zyskaliśmy siłę umożliwiającą nam zwycięstwo nad grzechem. W tej Komunii z Chrystusem uniżmy się na Jego wzór stając się sługami Boga i ludzi.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Chryste Sługo, prosimy Cię za święty Kościół, aby służył wszystkim ludziom na Twój wzór.

2. Chryste Sługo, prosimy Cię za ludzi posiadających władzę, aby zawsze pamiętali, że władza polega na uniżeniu.

3. Chryste Sługo, prosimy Cię za ludzi cierpiących i chorych, aby w Twoim Krzyżu odnajdywali siły do życia.

4. Chryste Sługo, prosimy Cię za zmarłych, aby przez Twój Krzyż, doznali odkupienia win i zaznali chwały nieba.

5. Chryste Sługo, prosimy Cię za nas samych, abyśmy zawsze umieli służyć Bogu i bliźnim.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Śro 13:07, 04 Kwi 2007    Temat postu: Back to top

Msza Wieczerzy Pańskiej


KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Zgromadzeni wokół chrystusowego ołtarza pragniemy rozważać tajemnicę świętych trzech dni paschalnych. Przez te 3 doby, w czasie których dokonało się zbawcze Misterium Paschalne przemierzymy z Chrystusem drogę od wieczernika i ogrójca, przez sąd u Kajfasza, Annasza i Piłata, aż po Golgotę, dochodząc do pustego grobu. W dniu dzisiejszym czynimy pierwsze kroki tej niezwykle długiej i trudnej drogi, na której czeka nas wiele upadków, uderzeń i cierpienia. Ale w oddali można już dostrzec jasność bijącą z pustego grobu.
Msza św. Wieczerzy Pańskiej wprowadza nas do wieczernika, gdzie Chrystus ustanowił dwa sakramenty niezwykle ze sobą związane. Sakramenty te w niewysłowiony sposób uobecniając miłość Boga do człowieka, który na zawsze pozostał na ziemi w Sakramencie Eucharystii, sprawowanej przez sakramentalnie ustanowionych Kapłanów. Pojęciem „sacramentum” Kościół określa tajemnicę ustanowioną przez samego Chrystusa, który nakazał Apostołom ich wykonywanie. Dlatego też w noc przed swoją męką, Chrystus wziąwszy chleb, wziąwszy kielich, odmówił modlitwę dziękczynienia i rozdał swoim uczniom, cudownie przemienione swoje Ciało i Krew. Nakazał im czynić podobnie na swoją pamiątkę.
Wchodząc w ten niezwykły czas świętego Triduum Paschalnego otwórzmy nasze serca na Chrystusa, który pragnie się z nimi zjednoczyć, przepełniając je niezwykłą miłością, której wyrazem było obmycie nóg Apostołom, a przede wszystkim największe uniżenie – śmierć na krzyżu. Niech miłość Chrystusa przeniknie każdego z uczestników tej liturgii, aby zbawcze Misterium Paschalne, zwycięstwo życia nad śmiercią dokonało się w każdym człowieku, abyśmy się wzajemnie miłowali, tak jak Chrystus nas umiłował.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
W czasie świętej liturgii Bóg przychodzi do nas także w swoim Słowie. Poprzez gorliwe słuchanie, a przede wszystkim wcielenie tego Słowa w swoje życie wchodzimy w komunię z Chrystusem. On to w dzień przed swoją męką, to jest dzisiaj, ustanowił Sakrament Miłości – Eucharystię. Przemienił On Paschę Izraela, o której usłyszmy w pierwszym czytaniu z Księgi Wyjścia, w nową i wieczną Paschę. Sam stał się Barankiem ofiarnym, gdyż chleb, który wziął w swoje ręce, stał się Jego Ciałem, zaś kielich wina, kielichem Krwi, w której zawarł z człowiekiem wieczne przymierze miłości, o czym usłyszmy w drugim czytaniu z pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian. Ewangelia zaś dopełni nam ten obraz, ukazując Chrystusa Sługę, który przez obmycie nóg Apostołom, przekazał im największe przykazanie miłości. „Czyńcie to na moją pamiątkę”.

KOMENTARZ DO OBRZĘDU OBMYCIA NÓG
„Zaczął umywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany”. Podobnie w czasie tej Wieczerzy Pańskiej uczyni Kapłan, który symbolicznie obmyje nogi 12 mężczyzn, w ten sposób tłumacząc przykazanie braterskiej miłości, które Chrystus przekazał swoim uczniom. Obrzęd umycia nóg jest jednym z najstarszych w Tradycji Kościoła. Liturgicznie nosi on nazwę Mandatum, co znaczy przykazanie. Nazwa ta pochodzi od pierwszych słów antyfony „Przykazanie nowe daję wam...”, którą będziemy śpiewać w czasie obrzędu, w którym kapłan przez swoją osobę ukaże nam Chrystusa Sługę, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz by służyć. „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem”.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
„I tej samej nocy spożyją mięso [baranka] pieczone w ogniu, spożyją je z chlebem niekwaszonym i gorzkimi ziołami.” Ów przepis Prawa dał Bóg przez Mojżesza ludowi wybranemu, aby ten spożywał Paschę na część Pana. Podobnie i Chrystus ustanowił Prawo, w którym to do sprawowania nowej Paschy przynosimy chleb pszenny i wino gronowe. Dlatego też w imieniu całej naszej wspólnoty do ołtarza zanoszone są dary chleba i wina, które mocą Ducha Świętego przez słowa konsekracji, które w osobie Chrystusa wypowiada Kapłan, staną się Ciałem i Krwią Baranka Paschalnego, naszego Pana Jezusa Chrystusa. Ta procesja wyraża jeszcze jedną tajemnicę, tajemnicę wzajemnej, braterskiej miłości. Pierwsi chrześcijanie składali przed ołtarzem dary materialne potrzebne współbraciom. Jednakże tym darom zawsze towarzyszył dar największy – miłość i ofiarna pomoc bliźnim. Dlatego też i my dzisiaj, składając na chrystusowym ołtarzu swoje dary: myśli, dobre uczynki, postanowienia a nade wszystko hymn dziękczynienia i radości, przede wszystkim złóżmy nasze serca, aby Chrystus cudownie je przemienił, oczyszczając je z wszelkiego grzechu i uzdatniając je do pełnienia uczynków miłości względem bliźnich.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Chrystus, nieskończona Miłość, przez Sakrament Eucharystii wszedł w prawdziwą, osobową komunię z każdym z nas. Teraz my okażmy Bogu swoją miłość, podziękujmy Mu za Jego tajemniczy dar, jakim była przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Najpełniej podziękujemy Panu przez pełne z Nim zjednoczenie, także w chwilach cierpienia i trwogi konania. Kapłan przeniesie Najświętszy Sakrament do ciemnicy. My zaś pójdziemy za Chrystusem, choć tak naprawdę nie wiemy dokąd ta droga prowadzi. Przez adorację będziemy wyrażać naszą miłość do Boga, i choć nieraz zaśniemy – zgrzeszymy, niczym uczniowie Chrystusa w Getsemani, to musimy się z tego snu zbudzić, aby wraz z Nim – z Osobową Miłością, przeżywać tajemnice miłości: Eucharystię, kapłaństwo, modlitwę w Ogrojcu, sąd u Kajfasza i Annasza, aż po sąd u Piłata. Pójdźmy za Barankiem na rzeź prowadzonym, aby po udrękach duszy wraz z Nim ujrzeć światło i nim się nasycić.

MODLITWA POWSZECHNA
1. „Dziesiątego dnia tego miesiąca niech się każdy postara o baranka dla rodziny, o baranka dla domu.”
Módlmy się za święty Kościół powszechny, Dom pielgrzymującego ludu chrześcijańskiego, aby nieustannie uświęcał się przez sprawowanie najświętszej Eucharystii.

2. „Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem.”
Módlmy się za Papieża, biskupów i kapłanów, aby przez sprawowanie Najświętszych Sakramentów przybliżali wspólnotę Kościoła do Boga.

3. „Tak zaś spożywać go będziecie: Biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w waszym ręku.”
Módlmy się za sprawujących władzę, aby ustanowione przez nich prawa służyły dobru powszechnemu, niczym Prawo Mojżeszowe Izraelowi.

4. „Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy.”
Módlmy się za grzeszników, aby obmyci przez krew Baranka stali się wiernymi uczniami Chrystusa.

5. „Dzień ten będzie dla was dniem pamiętnym i obchodzić go będziecie jako święto dla uczczenia Pana. Po wszystkie pokolenia w tym dniu świętować będziecie na zawsze.”
Módlmy się za zmarłych, aby w Królestwie Niebieskim wyśpiewywali hymn chwały Bogu.

6. „Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie”.
Módlmy się za uczestników tej świętej liturgii, aby przez udział w Eucharystii stawali się prawdziwymi świadkami Ewangelii.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Gripex dnia Śro 13:10, 04 Kwi 2007, w całości zmieniany 1 raz
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Śro 13:10, 04 Kwi 2007    Temat postu: Back to top

Liturgia Męki Pańskiej

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
W ciszy gromadzimy się w kościele w czasie drugiego dnia Świętego Triduum Paschalnego. Zjednoczeni z przeżywającym trwogę konania Chrystusem idziemy dzisiaj jeszcze dalej, bo aż pod sam krzyż, na którym
umrze On dla zbawienia całego świata.
Liturgię rozpoczniemy klęczeniem zachowując modlitewne milczenie. Celebrans (Kapłani) padając na twarz przed obnażonym ołtarzem, symbolizującym Chrystusa, przepraszają Boga za grzechy i zniewagi jakie doświadcza od całego świata.
Dzisiejsza Liturgia Męki Pańskiej składa się z czterech części: Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii Świętej oraz Procesji do Grobu Pańskiego. W każdym z tych etapów będziemy łączyć się z cierpiącym Chrystusem. Spotkanie z Nim w dniu dzisiejszym winno przemienić nasze życie. Łaska zbawienia i nawrócenia wypływająca z przebitego Serca Jezusa obficie wylewa się na serca każdego człowieka, lecz ten musi się na nią otworzyć. Dlatego też w czasie każdej z tych części liturgii pragnijmy doświadczyć miłości Chrystusa płynącej z Jego Słowa, z Krzyża, z Eucharystii oraz z Grobu dającego nadzieję, że światłość rozpromieni ciemności życia.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Liturgia Słowa dzisiejszego dnia koncentruje się na przedstawieniu Męki Pana naszego, Jezusa Chrystusa. Czytania ukierunkowują nasze spojrzenia na Drzewo Krzyża, zaś punkt kulminacyjny tej drugiej części dzisiejszej liturgii – ewangeliczny opis męki, prowadzi nas za Jezusem aż na Golgotę. Prorok Izajasz w pierwszym czytaniu w poetycki sposób ukazuje posłusznego Sługę Jahwe, który pozwala się prowadzić na śmierć niczym owca na rzeź. W drugim czytaniu z Listu do Hebrajczyków, zostanie nam przedstawiony Jezus, jako Syn posłuszny woli Ojca, który przez swoje cierpienie zbawił cały świat. Następnie usłyszymy Mękę Pana naszego opisaną przez św. Jana, jedynego ucznia będącego pod krzyżem. Czy i my wraz z Janem stoimy pod krzyżem, adorując umierającego Chrystusa, czy może stoimy wraz z faryzeuszami, aby Go wyśmiać? Odpowiedzi na to pytanie szukajmy w czasie tej liturgii.

KOMENTARZ DO MODLITWY POWSZECHNEJ
Chrystus przez Ofiarę Krzyża pojednał wszystko w sobie. Przez Niego Bóg Ojciec wyciągnął rękę do grzeszników i skłóconych, aby doprowadzić ich do pokoju i pojednania. I choć przez wieki człowiek nieustannie oddala się od Boga, to Ten przez Krzyż Chrystusa doprowadza nas do swojej Miłości, abyśmy także i my dawali siebie braciom. Dlatego w sposób niezwykły będziemy celebrowali Modlitwę Powszechną. Jest ona zbudowana z 10 intencji dotykających potrzeb całego świata. Diakon (Kapłan) śpiewa (odczytuje) intencję, po której wszyscy w modlitewnej ciszy zanoszą ją do Boga. Następnie Celebrans podsumowuje modlitwy całej wspólnoty, śpiewając (odmawiając) specjalną modlitwę. Każdorazowe, wypowiadane przez nas Amen, winno wyrażać nasze włączenie się i potwierdzenie tej modlitwy.

KOMENTARZ PRZED ADORACJĄ KRZYŻA
Centralnym punktem dzisiejszej liturgii jest adoracja Krzyża. Znak hańby i śmierci, która po ludzku jest porażką, stał się dla chrześcijan największym wyróżnieniem i drzewem zwycięstwa. Chrystus umierając na nim otworzył nam bramy Królestwa Niebieskiego, dlatego też ze czcią i pobożności adorujmy Drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie. Wpierw krzyż zostanie odsłonięty w 3 etapach, a my po każdym z nich w odpowiedzi na słowa kapłana wyrazimy swój szacunek wobec krzyża przez aklamację „Pójdźmy z pokłonem”. Po odsłonięciu nastąpi adoracja krzyża przebiegająca w następującym porządku: (np. w pierwszej kolejności celebransi, następnie siostry zakonne, lektorzy, ministranci oraz wierni.) Za pobożne adorowanie krzyża można w dniu dzisiejszym zyskać odpust zupełny.

KOMENTARZ NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ
Z pod chrystusowego krzyża przechodzimy do ołtarza, na którym dokonuje się cud Eucharystyczny. I choć w dniu dzisiejszym nigdzie na świecie nie została odprawiona Msza Święta, to jednak przystępujemy do Komunii św. Będziemy adorowali już nie Drzewo Krzyża, ale Owoc tego Drzewa, jakim jest Ciało Jezusa Chrystusa skryte pod postacią chleba. Komunia święta ukazuje nam nierozerwalny związek śmierci Chrystusa i Eucharystii. Bez śmierci na krzyżu nie byłoby osobowego, realnego spotkanie z Chrystusem, który przychodzi do naszych serc.
KOMENTARZ NA PROCESJĘ DO GROBU PAŃSKIEGO

Ostatnią, czwartą częścią Liturgii Męki Pańskiej jest przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Całą noc oraz Wielką Sobotę będziemy czuwali przy Grobie, rozważając mękę i śmierć naszego Pana Jezusa, oczekując wielkanocnego poranka. Pamiętajmy, że Grób Pański jest miejscem osobowej, realnej obecności Zbawiciela obecnego w Najświętszym Sakramencie, a nie tylko symboliczną pamiątką tego wydarzenia, którą wyraża figura zmarłego Chrystusa.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Śro 13:11, 04 Kwi 2007    Temat postu: Back to top

Wigilia Paschalna



KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Wchodząc dzisiejszej nocy do kościoła winniśmy sobie uświadomić, że ta noc nie jest jedną z wielu w roku. Jest to noc niezwykła, przeniknięta największą tajemnicą świata. Tej nocy jasność pokonała ciemność, życie pokonało śmierć, miłość pokonała grzech ? Jezus Chrystus powstał z

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Drugą częścią Liturgii Wigilii Paschalnej jest celebracja Bożego Słowa. W dniu dzisiejszym usłyszymy aż N. perykop ewangelicznych, N. starotestamentalnych oraz 2 pochodzące z ksiąg Nowego testamentu. Święta Matka Kościół w tym wielkim dniu naszego zbawienia pragnie nam ukazać pełnię Misterium Bożego okupienia, dlatego też będziemy rozważali wielkie dzieła Boże od stworzenia świata, poprzez przejście narodu wybranego przez Morze Czerwone w czasie wyprowadzenia ich z Egiptu, do zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, który dał nam nowe życie i nadzieję pokonania śmierci przez zmartwychwstanie. My zaś możemy uczestniczyć w tych zbawczych tajemnicach przez chrzest święty, w którym zawarliśmy z Bogiem trwałe, nierozerwalne przymierze. Naszą odpowiedzią na Słowo Boże będzie śpiew Psalmu responsoryjnego, oraz kończenie słowem „Amen” modlitwy odmawianej przez celebransa po każdym czytaniu.

KOMENTARZ DO LITURGII CHRZCIELNEJ
Rozpoczynamy część trzecią Wigilii Paschalnej, tj. liturgię chrzcielną. Składa się ona z trzech części: litanii do wszystkich świętych, z błogosławieństwa wody oraz odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Każdy z nas na chrzcie otrzymał imię, a wraz z nim swojego świętego patrona. W litanii do wszystkich świętych zanosimy nasze modlitwy: prośby, podziękowania, przeproszenia do Boga właśnie przez ich wstawiennictwo. Błogosławieństwo wody przypomina nam nasz chrzest, kiedy to zostaliśmy przez tę wodę zanurzeni w Misterium Jezusa Chrystusa, a w naszym sercu zostało wyryte niezatarte znamię przynależności do Niego. Przez odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych tj. wyznanie wiary w Boga Trójjedynego i wyrzeknięcie się jakiegokolwiek związku z szatanem, świadomie podejmujemy decyzję i chęć trwania w komunii ze zmartwychwstałym Zbawicielem.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Centrum liturgii Wigilii Paschalnej jest Liturgia Eucharystyczna, kiedy to na ołtarzu Pańskim prawdziwie uobecni się Misterium Paschalne, a więc tajemnica przejścia Chrystusa ze śmierci do życia. Przygotowując się do tego momentu otwórzmy nasze serca i na ołtarzu złóżmy wszystkie intencje z którymi przyszliśmy na to spotkanie ze zmartwychwstałym Chrystusem. W sposób szczególny podziękujmy dzisiaj Bogu za swoje życie, życie swoich dzieci i rodziców, a także za życie w chrystusowym kościele, jakie zyskaliśmy przez sakramentu chrztu św. Wszystkie te intencje serca zanosimy do ołtarza w symbolicznych darach chleba i wina. Duch Święty przez kapłanów spłynie na te dary i przemieni je w święte, uwielbione Ciało Jezusa Chrystusa, które przyjmiemy do swego serca w czasie Komunii Świętej.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Jeśli po Wigilii Paschalnej jest procesja rezurekcyjna
Ostatnim aktem dzisiejszej celebracji liturgicznej jest procesja rezurekcyjna. Wychodząc z kościoła okrążymy go procesyjnie 3 (1) raz(y). Na czele procesji jest niesiony krzyż przepasany czerwoną stułą oraz figura zmartwychwstałego Chrystusa. Te dwa znaki ukazują, że Jezus pokonał śmierć i przyniósł życie całemu światu. Jednakże nie te symbole są najważniejsze, ale sam, prawdziwy, realny, zmartwychwstały Chrystus, którego kapłan niesie w Najświętszym Sakramencie. Ogłośmy światu przez tę procesję, że Jezus Chrystus przez swoją śmierć i cudowne zmartwychwstanie otworzył bramy Królestwa wiecznej radości. Procesję zakończymy uroczystym odśpiewaniem Te Deum oraz błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

MODLITWA POWSZECHNA
1. „Dlaczego szukacie żyjącego wśród umarłych? Nie ma Go tutaj; zmartwychwstał. [...] Niewiasty wróciły od grobu, oznajmiły to wszystko Jedenastu i wszystkim pozostałym”
Zmartwychwstały Odkupicielu świata, prosimy Cię za wszystkich kapłanów, aby nieustannie, gorliwie głosili całemu światu prawdę o Twoim cudownym zmartwychwstaniu.

2. „Przez chrzest zanurzający nas w śmierć zostaliśmy razem z Chrystusem pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie ”
Zmartwychwstały Odkupicielu świata, prosimy Cię za nowo ochrzczonych, aby nieustannie kroczyli ku nowemu życiu drogą wiary, którą dzisiaj wyznali wraz ze wspólnotą Kościoła.

3. Stworzył Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: «Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i czynili ją sobie poddaną.”
Zmartwychwstały Odkupicielu świata, prosimy Cię za małżeństwa, aby zawsze były zawierane z miłości wydającej owoce, jakimi jest potomstwo.

4. „Niechaj bezbożny porzuci swą drogę i człowiek nieprawy swoje knowania. Niech się nawróci do Pana, a Pan się nad nim zmiłuje, i do Boga naszego, gdyż hojny jest w przebaczaniu ”
Zmartwychwstały Odkupicielu świata, prosimy Cię za zatwardziałych grzeszników, aby się nawrócili i uwierzyli w zmartwychwstanie ze śmierci grzechu.

5. „Jeżeli bowiem przez śmierć, podobną do Jego śmierci, zostaliśmy z Nim złączeni w jedno, to tak samo będziemy z Nim złączeni w jedno przez podobne zmartwychwstanie. ”
Zmartwychwstały Odkupicielu świata, prosimy Cię za naszych bliskich zmarłych, aby wraz z Tobą zmartwychwstali i uczestniczyli w niebiańskiej liturgii wiecznej szczęśliwości.

6. „Dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała.”.
Zmartwychwstały Odkupicielu świata, prosimy Cię za uczestników tej świętej nocnej liturgii, aby odrzucili serce kamienne i przyjęli ożywiające tchnienie boskiego Ducha.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Nie 22:36, 08 Kwi 2007    Temat postu: Back to top

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego: Msza w dzień

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
W nocy zebraliśmy się w kościele, aby celebrować liturgię Wigilii Paschalnej. W świętych znakach ujrzeliśmy zmartwychwstałego Chrystusa, który pokonawszy raz na zawsze śmierć, dał prawdziwe życie całemu światu. Kontynuacją dziękczynienia, jakie Kościół składa Bogu za tak niezwykły dar miłości, jakim była śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, jest celebracja, po raz drugi dzisiejszego dnia, sakramentu Eucharystii.
W tej Eucharystii nazywanej liturgicznie „Mszą w dzień”, pragniemy przede
wszystkim rozważać tajemnicę pustego grobu pańskiego oraz uwierzenie Apostołów w zmartwychwstanie swojego Mistrza. To spojrzenie w pusty grób ma być ostatnim, jakie wykonamy skłaniając głowę ku ziemi. Teraz już na zawsze winniśmy podnieść głowy ku niebu i w nie się wpatrywać, poszukując Jezusa Chrystusa, który zmartwychwstał i siedzi po prawicy Boga Ojca Wszechmogącego.
Przeżywając tę dzisiejszą Uroczystość postarajmy się ją jeszcze bardziej wyjątkowo przeżyć, gdyż jest to najświętszy dzień obchodów Misterium Chrystusa. W tym dniu została pokonana śmierć na rzecz życia, ciemność grzechu przez światłość łaski, a to co ziemskie przeminęło, gdyż teraz w perspektywie naszego wzroku jest tylko niebo.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
W Liturgii Słowa będziemy rozważali świadectwo św. Jana o zmartwychwstaniu Chrystusa. Wraz z Piotrem zobaczywszy pusty grób zrozumieli słowa Pana, że Ten po 3 dniach z martwych powstanie. Od dnia dzisiejszego przez cały okres Wielkanocny będziemy rozważali Dzieje Apostolskie. Dzisiaj spotkamy się w nich, tym razem ze świadectwem św. Piotra, o zmartwychwstaniu Pana. Charakterystycznym elementem liturgii słowa tego dnia będzie sekwencja wielkanocna, którą usłyszmy po II czytaniu. Wysłuchajmy jej w postawie siedzącej.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Apostołowie pobiegli do grobu i ujrzeli, że był pusty. Wtedy uwierzyli, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. My także dzisiaj przybiegliśmy do kościoła, już nie po to, aby zobaczyć pusty grób, ale aby wyznać naszą wiarę w zmartwychwstałego Odkupiciela i zjednoczyć się z Nim w Komunii św. Dlatego też składamy na ołtarzu Pańskim dary chleba i wina, wraz z naszymi intencjami i modlitwami prosząc Boga, aby je przyjął i mocą swego Ducha uświęcił. Ta przemiana sakramentalnie uobecni zmartwychwstanie naszego Pana.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Przyjęliśmy do swego serca Ciało Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela. Idźmy zatem do naszych rodzin, przyjaciół i znajomych ze świadectwem Dobrej Nowiny o tym, że grób jest pusty: Jezus Chrystus Zmartwychwstał.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Zmartwychwstały Panie, prosimy Cię, prowadź bezpiecznie swoją świętą Barkę Kościół, po oceanach świata.

2. Zmartwychwstały Panie, prosimy Cię, obdarzaj potrzebnymi łaskami swoich biskupów, kapłanów oraz diakonów.

3. Zmartwychwstały Panie, prosimy Cię, wspomagaj ludzi walczących z uzależnieniami.

4. Zmartwychwstały Panie, prosimy Cię, otocz swoją opieką ludzi ciężko chorych.

5. Zmartwychwstały Panie, prosimy Cię, daj życie wieczne wszystkim wiernym zmarłym.

6. Zmartwychwstały Panie, prosimy Cię, błogosław uczestnikom tej Mszy św. w świadczeniu o Twoim zmartwychwstaniu.

Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powołany
Bywalec



Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 445
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Ziemi

 PostWysłany: Pią 22:23, 04 Maj 2007    Temat postu: Back to top

II Niedziela Wielkanocna


KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Kończąc oktawę uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego gromadzimy się na niedzielnej Eucharystii, którą dzisiaj będziemy przeżywać pod znakiem miłosierdzia Bożego. Przed 7 laty Sługa Boży Jan Paweł II ustanowił święto Bożego Miłosierdzia, wyznaczając mu datę 2 niedzieli wielkanocnej. Termin ten jest tak bliski uroczystości zmartwychwstania Pańskiego, gdyż właśnie w Misterium Paschalnym, śmierci i zmartwychwstaniu Pana, w pełni objawiła się tajemnica Bożej miłości do człowieka.
Liturgia dzisiejszego dnia po raz kolejny będzie nam przypominała, że
choć Jezus umarł, to jednak prawdziwie zmartwychwstał, dzięki czemu wybawia człowieka od śmierci wiecznej, podnosi z każdego upadku grzechu i leczy choroby duszy wywołane działaniem szatana.
My zaś, spragnieni Bożej, uzdrawiającej miłości, z wiarą w sercu zobaczmy oczyma wiary Zmartwychwstałego Chrystusa stojącego pośród nas, i wykrzyknijmy za św. Tomaszem: „Pan mój i Bóg mój”.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Liturgia Słowa dzisiejszego dnia ukazuje nam obraz spotkania zmartwychwstałego Chrystusa z Tomaszem, który musiał zobaczyć, aby uwierzyć, że Jezusa prawdziwie powstał z martwych. Czytania zaś po raz kolejny dają nam świadectwo, że Chrystus umarł, ale i zmartwychwstał, dając nam uzdrowienie ze wszelkich chorób grzechu.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Do ołtarza Pańskiego zanosimy dary, z którymi przyszliśmy na dzisiejszą Eucharystię. Oprócz darów chleba i wina, które staną się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa w sposób szczególny przynieśmy nasze słabości i upadki, prosząc miłosiernego Boga, aby podniósł nas i pozwolił się wyzwolić z niewoli grzechu.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Komunia eucharystyczna ze zmartwychwstałym Chrystusem dodała nam sił i łaski, pozwalającej żyć w prawdzie i wyzwoleniu od grzechów. Z taką ufnością idźmy do naszych domów i obowiązków.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Miłosierny Boże, prosimy Cię za Papieża N., aby umocniony Twoimi łaskami gorliwie głosił całemu światu orędzie zmartwychwstania.

2. Miłosierny Boże, prosimy Cię za rządzących państwami, aby kierowali się zawsze prawem moralnym dyktowanym przez Sługę Bożego Jana Pawła II, orędownika Twojego Miłosierdzia.

3. Miłosierny Boże, prosimy Cię za zatwardziałych grzeszników, aby uwierzyli w moc Twojego miłosierdzia i nawrócili się z grzechów.

4. Miłosierny Boże, prosimy Cię za zmarłych, aby w niebie zaznali chwały zmartwychwstania.

5. Miłosierny Boże, prosimy Cię za nas samych, abyśmy swoje życie opierali na słowach
św. Siostry Faustyny: „Jezu ufam Tobie”.


Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powołany
Bywalec



Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 445
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Ziemi

 PostWysłany: Pią 22:28, 04 Maj 2007    Temat postu: Back to top

III Niedziela Wielkanocna

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
III Niedziela Wielkanocna w swojej treści jest bardzo rozpięta. Otóż Chrystus pytając Piotra, „czy Go miłuje” zapowiada mu równocześnie, że ta miłość doprowadzi go do cierpienia w Imię Chrystusa. Jednakże to cierpienie wypływające z miłości do Boga, przyniesie radość Apostołom, którzy stali się godni cierpieć dla Imienia Jezusa, o czym zaświadcza autor Dziejów Apostolskich. Zaś Apokalipsa ukaże nam wielką wieczną radość tych, którzy poszli za Chrystusem, wypływającą z możności chwalenia Baranka Bożego.
Uczestnicząc w tej Najświętszej Eucharystii winniśmy usłyszeć pytanie Chrystusa: „Czy mnie miłujesz” i w prostocie serca na nie odpowiedzieć. Czy jestem godzien cierpienia w Imię Chrystusa, aby potem wychwalać Go w Królestwie Niebieskim? Takie pytanie niech towarzyszą nam w czasie tego spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Kościół każdego dnia obficie zastawia stół Bożego Słowa w czasie Uczty Eucharystycznej. W dniu dzisiejszym usłyszymy urywek Dziejów Apostolskich, w którym to Apostołowie wyrażają swoją radość z powodu cierpienia dla Imienia Jezusa. Drugie czytanie z Apokalipsy św. Jana „przeniesie nas” w czasy przyszłe, gdzie w niebie będziemy wychwalać Boga Ojca i Baranka Bożego wykrzykując hymny uwielbienia. Ewangelia zaś ukaże nam Chrystusa zmartwychwstałego, który powoła Piotra do wiernej służby, w imię miłości do Boga.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Liturgię eucharystyczną rozpoczynamy przygotowaniem darów. Do ołtarza zbliża się procesja, w której my tj. zgromadzenie liturgiczne, składamy dary chleba i wina. Te Bożą mocą, zostaną konsekrowane, stawszy się Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. Za ten wielki dar podziękujemy Bogu w czasie hymnu uwielbienia jakim jest doksologia. Kapłan uniesie patenę i kielich wysławiając Boga. My zaś włączymy się w tę modlitwę uwielbienia, wyśpiewując Amen, tak jak będziemy śpiewać w niebie, dla Uwielbienia Boga Ojca i zasiadającego po Jego prawicy Baranka Bożego.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Baranek Boży w Komunii świętej przyszedł do naszego serca, aby je przemienić i uświęcić. My w odpowiedzi za tak wielki dar boży, pełni radości i świętości, świadczmy w naszych domach, miejsca pracy czy nauki, że Jezus Chrystus jest naszym Panem i mieszka w naszych sercach.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Prosimy Cię Baranku Boży, za Papieża N., aby w zdrowiu ciała i ducha wykonywała powierzony Mu Urząd Apostolski.

2. Prosimy Cię Baranku Boży, za państwa dotknięte wojną, aby zapanował w nich Boży pokój i przebaczenie.

3. Prosimy Cię Baranku Boży, za biednych i bezdomnych, aby ubóstwo materialne nie zasłoniło im Twojego miłosiernego oblicza.

4. Prosimy Cię Baranku Boży, za wszystkich wiernych zmarłych, aby mogli stanąć koło Twego Trony i wykrzykiwać wraz z Aniołami hymny Twojego uwielbienia.

5. Prosimy Cię Baranku Boży, za nas samych, aby łaska płynąca z Twojego zmartwychwstania przemieniła nasze serca.


Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powołany
Bywalec



Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 445
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Ziemi

 PostWysłany: Pią 22:29, 04 Maj 2007    Temat postu: Back to top

IV Niedziela Wielkanocna


KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Przyszliśmy do kościoła w kolejną, już IV Niedzielę Wielkanocną, aby spędzić ten dzień wraz z naszym Zbawicielem. On, Pasterz, prowadzi nas, swoje owce, do Boga Ojca, abyśmy mieli życie wieczne. A możemy je zyskać tylko i wyłącznie przez zjednoczenie z Chrystusem w Komunii świętej.
Liturgia dzisiejszego dnia zarysowuje nam Zmartwychwstanie Chrystusa, jako czyn zbawczy dla całego świata, a nie tylko dla Narodu Wybranego, który sam odrzucił najgłośniejsze wołanie Boga. Chrystus, Baranek Boży prowadzi na ucztę - liturgię niebiańską wszystkich tych, którzy opłukali swe szaty i je wybielili w Jego Krwi. To Ona, przelana na Drzewie Krzyża dała nam życie wieczne. Z pokorą serca, ale i w wielkiej, wielkanocnej radości przystąpmy do sprawowania czynności liturgicznych w tej Najświętszej Eucharystii.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Liturgia Słowa IV Niedzieli Wielkanocnej ukazuje nam Chrystusa jako zbawiciela całego świata. Jego zmartwychwstanie nie tylko miało dotyczyć Narodu Wybranego – Izraela, ale miało dotrzeć do pogan, dając im wybawienie. Z tą misją wyruszają Apostołowie, aby głosić poganom orędzie zmartwychwstania i życia wiecznego, którego opis usłyszymy w drugim czytaniu z Apokalipsy św. Jana. Ewangelia zaś zapewnie nas o tym, że w Jezusie wszyscy mogą dostąpić życia wiecznego.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
„Idą one za Mną i Ja daję im życie wieczne.„ Słowa te wprowadzają nas w Liturgię eucharystyczną, której pierwszą częścią jest przygotowanie darów. Zbliżamy się do Pana w procesji, zanosząc do ołtarza dary chleba i wina, które mocą Ducha Świętego staną się Ciałem i Krwią Chrystusa, pokarmem na życie wieczne. Ofiarujmy także Panu wszystkie intencje, z jakimi przybyliśmy do kościoła.

UWIELBIENIE
Dziękuję Ci, Ojcze Nasz,
Za świętą winorośl Dawida, sługi Twego,
Którą objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego.
Tobie chwała na wieki!

Dziękujemy Ci, Ojcze nasz,
Za życie i za poznanie,
Które objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego.
Tobie chwała na wieki!

Jak ten chleb łamany, rozrzucony po górach,
Został w jedno zebrany,
Tak niech Kościół Twój aż po najdalsze krańce ziemi
Zbierze się w jednym królestwie Twoim,
Bo Twoja jest chwała i moc przez Jezusa Chrystusa na wieki!

Didache



MODLITWA POWSZECHNA
1. Módlmy się za Kościół powszechny, aby nieustannie wzrastał w świętości.

2. Módlmy się za Papieża N., aby dobry Bóg obdarzył go łaską zdrowia i swoim błogosławieństwem.

3. Módlmy się za najbiedniejsze państwa świata, aby otrzymały pomoc potrzebną do rozwoju gospodarczego.

4. Módlmy się za chorych i cierpiących, aby zgodnie z wolą Bożą odzyskali zdrowie ciała i ducha.

5. Módlmy się za naszych bliskich zmarłych, aby dostąpili ucztowania z Bogiem w liturgii niebiańskiej.

6. Módlmy się za nas samych, abyśmy w okresie wielkanocnym przeżywali prawdziwą, Bożą radość.


Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Powołany
Bywalec



Dołączył: 05 Paź 2006
Posty: 445
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: z Ziemi

 PostWysłany: Nie 7:48, 06 Maj 2007    Temat postu: Back to top

V Niedziela Wielkanocna

KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII

Pociągnięci Bożym wezwaniem przyszliśmy dzisiaj do kościoła, aby wraz z Chrystusem oddać pokłon Bogu Ojcu. Dzisiejsza, już V Niedziela Wielkanocna skłania nas do refleksji nad stanem naszego serca. Czy jest ono gotowe na przyjęcie Pana? Liturgia Słowa jednakże napawa nas optymizmem, gdyż św. Jan w Apokalipsie przekazuje nam orędzie, że Bóg „wszystko czyni nowym”, a więc przemienia nasze serca, obmywając je z grzechu i wlewając w nie miłość. Teraz my, musimy ten wielki dar wykorzystać, kierując się w życiu nowym przykazaniem miłości, które Chrystus dał Apostołom w wieczerniku.
Pełni pokory, lecz z sercem radosnym, oczekujmy spotkania z Panem. Niech nasze serca będą otwarte na przyjęcie Bożej miłości, tak abyśmy uświęceni realną obecnością Chrystusa, mogli wszędzie tę miłość rozsiewać.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Słowa Ewangelii w dniu dzisiejszym przekazują nam nowe przykazanie miłości, które Apostołom dał Chrystus. Jego realizacja ma polegać na wiernym wypełnianiu dzieł, które przeznacza dla nas Bóg, działając w ten sposób w Kościele przez ludzi, o czym zapewnia nas autor Dziejów Apostolskich. Drugie czytanie, z Apokalipsy św. Jana przekazuje nam radosne orędzie, kreśląc przed nami obraz Nowego Jeruzalem, celu naszej ziemskiej pielgrzymki. Tam wszystko będzie nowe, a więc święte, pełne miłości. Otwórzmy nasze serca na łaski płynące wraz z Bożym Słowem.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Do ołtarza zbliża się procesja z darami, w której zanosimy chleb i wino, jako widzialne znaki naszych duchowych darów, którymi są intencje, prośby, podziękowania czy przeproszenia Boga. Owe widzialny znaki mocą Ducha Świętego staną się nową rzeczywistością: Ciałem i Krwią Chrystusa, zapowiadając naszą duchową przemianę i stworzenie naszych serc jako nowych, pełnych Bożej miłości. Przez modlitwę i śpiew włączmy się w tę procesję.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Przed kilkoma chwilami Jezus Chrystus realnie przyszedł do naszego serca, aby w nim zamieszkać. Ta obecność „stwarza wszystko nowym”, a więc przemienia nas, tak abyśmy byli pełni dobra i miłości. Dlatego wychodząc z kościoła z Chrystusem w sercu i z Bożym błogosławieństwem rozsiewajmy ziarna tej miłości i dobroci wszędzie tam, gdzie pójdziemy.


MODLITWA POWSZECHNA
1. Panie Boże, prosimy Cię, umacniaj we wzrastaniu w świętości swoją Oblubienicę – Kościół.

2. Panie Boże, prosimy Cię, daj potrzebne siły i zdrowie Ojcu Świętemu N.

3. Panie Boże, prosimy Cię, umacniaj w pokoju wszystkie państwa świata i obdarz nim kraje pogrążone wojną.

4. Panie Boże, prosimy Cię, obdarz darem mądrości maturzystów, piszących w tym tygodniu swoje egzaminy.

5. Panie Boże, prosimy Cię, pozwól naszym bliskim zmarłym zasiąść do uczty niebieskiej.

6. Panie Boże, prosimy Cię, uczyń mocą sakramentów nasze życie nowym – pełnym miłości i wzajemnej dobroci.


Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Nie 23:16, 20 Maj 2007    Temat postu: Back to top

VI Niedziela Wielkanocna


KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Po 6 dniach różnych zmagań w domu i w pracy, nadszedł dzień 7 ? Dzień Pański. W tym to dniu Pan nakazał nam odpoczywać w gronie wspólnoty, zarówno tej rodzinnej jak i religijnej, jaką jest zgromadzenie liturgiczne. Dlatego też przyszliśmy do kościoła w tę VI Niedzielę Zwykłą, aby oddać Panu wszelką cześć i chwałę, należną Jego Imieniu.
W modlitewnym zamyśleniu postarajmy się uchwycić głębię liturgicznych tekstów dnia, a poprzez kontemplację Bożego Słowa postarajmy się to Słowo wcielić w nasze życie. Usłyszmy dzisiaj wielkie Boże obietnice, napawające nas nadzieją i optymizmem. Chrystus obiecuje nam, że pośle Pocieszyciela, który będzie nas nauczał, tak abyśmy mogli pewnego dnia wejść do nowego, Świętego Miasta, do Mesjańskiego Jeruzalem, gdzie Świątynią będzie sam Bóg i Baranek. Pełni radości przeżyjmy ów Dzień Pański.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
W dzisiejszej Liturgii Słowa usłyszymy zapewnienie, że nie został na nas nałożony żaden ciężar, oprócz tego, co konieczne, aby wejść do Miasta Świętego, nowego Jeruzalem, które oświetla chwała Boga. Pomocą dla nas w tej drodze, będzie Duch Święty, który nas wszystkiego nauczy, a przez którego Chrystus „Pokój zostawia nam, i pokój swój nam daje‟.
KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Procesja z darami rozpoczyna Liturgię Eucharystyczną. Wraz z darami chleba i wina zanosimy do ołtarza wszelkie sprawy, z którymi przyszliśmy dzisiaj do kościoła. Ufajmy, że dobry Bóg przyjmie je do siebie, tak jak i przyjął ofiarę Swego Syna, na pamiątkę, której sprawujemy tę Eucharystię.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Umocnieni realną obecnością Chrystusa w naszych sercach, nieśmy światu chrystusowy pokój, który otrzymaliśmy na dzisiejszej Eucharystii.

MODLITWA POWSZECHNA

1. Módlmy się za Święty Kościół, aby opromieniony Bożą chwałą, przyciągał do Chrystusa coraz większą ilość pogan.

2. Módlmy się za naszą ojczyznę, aby ta wzrastała duchowo i materialnie.

3. Módlmy się za ludzi dotkniętych klęskami żywiołowymi, aby znaleźli się ludzie chętni im pomóc.

4. Módlmy się za naszych bliskich zmarłych, aby zamieszkali w Świętym Mieście, nowym Jeruzalem.

5. Módlmy się za uczestników tej świętej liturgii, aby wsłuchiwali się nieustannie w boskie nauczanie Ducha Świętego.


Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Gripex
KPB



Dołączył: 15 Lip 2006
Posty: 1475
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bystra Podhalańska

 PostWysłany: Nie 23:19, 20 Maj 2007    Temat postu: Back to top

Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego


KOMENTARZ NA POCZĄTEK LITURGII
Nie tak dawno uczestniczyliśmy w obrzędach świętego Triduum Paschalnego, a dzisiaj gromadzimy się w kościele, aby celebrować Eucharystię w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Chrystus w obecności Apostołów, uniósł się do nieba, aby zasiąść po prawicy Ojca. Apostołowie zaś, a wraz z nimi i my do dnia dzisiejszego wpatrujemy się w niebo, oczekując dnia, w którym Chrystus ponownie przyjdzie na ziemię, aby dokonać ostatecznego sądu. Ta przemijalność czasu, nakazuje nam żyć w nieustannej czujności i trosce o łaskę uświęcającą, gdyż czas płynie szybko, a dzień sądu jest już bliski.
Poprzez słuchanie Słowa Bożego i udział w eucharystycznej Uczcie, niechaj nasze serca zostaną przepełnione Bożą nadzieją i radością, tak, abyśmy dzięki mocy Ducha Świętego mogli stać się Chrystusowymi świadkami, aż po krańce ziemi.

KOMENTARZ DO LITURGII SŁOWA
Liturgia dzisiejszego dnia przekazuje nam relacje naocznych świadków Chrystusowego Wniebowstąpienia. Zarówno Dzieje Apostolskie, jak i Ewangelia wg św. Łukasza, mówią nam, że Chrystus w obecności swoich uczniów uniósł się do nieba, wcześniej im błogosławiąc, aby byli Jego świadkami na całym świecie.

KOMENTARZ NA OFIAROWANIE
Rozpoczynając Liturgię Eucharystyczną, zanosimy do ołtarza dary chleba i wina, a wraz z nimi nasze serca, przepełnione intencjami, które zanosimy w tej modlitwie do Boga. Ufni w to, że dobry Bóg pochyli się nad nami i tych próśb wysłucha, włączmy się w śpiew na przygotowanie darów.

KOMENTARZ NA ROZESŁANIE
Przepojeni Bożą obecnością i wpatrzeni w niebo, do którego wstąpił Jezus Chrystus, pełni wiary i nadziei, idźmy do naszych domów i obowiązków, oczekując dnia ponownego przyjścia Chrystusa na ziemię.

MODLITWA POWSZECHNA
1. Panie, siedzący po prawicy Boga, prosimy Cię, za Kościół święty, aby niósł całemu światu orędzie nadziei na życie wieczne.

2. Panie, siedzący po prawicy Boga, prosimy Cię, za państwa świata, aby ich mieszkańcy wzrastali w rozwoju duchowym i moralnym
.
3. Panie, siedzący po prawicy Boga, prosimy Cię, za chorych i cierpiących, aby przepojeni Twoją miłością, z pogodą ducha znosili wszelkie trudy.

4. Panie, siedzący po prawicy Boga, prosimy Cię, za zmarłych, aby wraz z Tobą radowali się z bliskości Boga Ojca w niebie.

5. Panie, siedzący po prawicy Boga, prosimy Cię, za uczestników tego zgromadzenia liturgicznego, aby z wiarą wpatrywali się w niebo, oczekując Twego powtórnego przyjścia w chwale.


Autor: Krzysztof Porosło
Portal Parafialnej Diakonii Liturgicznej NSPJ Nowy Targ
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
 
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum uczestników rekolekcji III ONŻ w Tarnowie Strona Główna -> Liturgia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

Cobalt 2.0 phpBB theme/template by Jakob Persson.
Copyright © 2002-2004 Jakob Persson


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group